
Upvc Brass Tee - Optimal Quality Polyvinyl Chloride And Brass, Simple To Fit - High Tolerance, Accurate Dimension, Excellent Flow Regulation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC, Brass |
| Color | White |
| Connection Type | Threaded |
| Size Range | 20-50mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 60°C |
| Usage | Plumbing in residential and commercial sectors |
| Features | Easy fit, High tolerance, Accurate dimension, Excellent flow |
Product Overview
Key Features
Fostered with immense years of industry experience and
understanding, we are involved in manufacturing, exporting and supplying a
broad array of Upvc Brass Tee. The offered tee is manufactured with the
help of latest techniques by utilizing optimal quality polyvinyl chloride and
brass under the observation of our dedicated professionals. This tee is
extensively used in residential and commercial sector for plumbing fittings.
Furthermore, we provide this Upvc Brass Tee in diverse sizes and
specifications at reasonable prices.
Features:
- Simple to fit
- High tolerance
- Accurate dimension
- Excellent flow regulation
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Thursday To Tuesday
GST NO
24AABFY5875A1Z8
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABFY5875A1Z8
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr Ghanshyam Patel
Address
B/H Parin Furniture, opp. Krishna Estate Street, Gondal Road Highway, Vavdi Rajkot, Gujarat, 360004, India
Report incorrect details






























