
Upvc Brass Fta Pipe Fitting By Foram Polyplast
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC Brass |
| Size Range | 20-50 mm |
| Thread Type | FTA |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Plumbing pipe joining |
| Features | Easy Install, Durable, Reliable, Cost-effective, Watertight seal |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Foram Polyplast has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Foram Polyplast at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Name
Mr Vinod Patel
Address
1-Kodiyar Industrial area, B/h. Sahjandand Hardware, Mavdi Byepass, Rajkot, Gujarat, 360004, India
Report incorrect details



































