
Upvc Ball Valves By Shreenath Plastic
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Ball Valve |
| Material | PVC Resins |
| Brand | Hi Force |
| Sizes | 0.5" to 2 |
| Pressure | 15kg |
| Weight | 200gms |
| Origin | Rajkot |
| Features | Sturdy structure, High strength, Durable, Maintenance Free |
Product Overview
Key Features
Relying on our rich experience and expertise in this industry, we are counted amongst the foremost manufacturers and suppliers of UPVC Ball Valves. These valves are manufactured using certified quality of PVC materials. These valves are highly admired by our patrons for their attractive features like sturdy structure, high strength and incomparable quality. UPVC Ball Valves offered by us are widely used in oil refineries, petrochemical and pipe line industries.
| Product Details | |
| Item Code | UPV09 |
| Product Name | UPVC Plastic Ball Valves |
| Brand Name | Hi Force |
| Origin Place | Rajkot, Gujarat |
| Size | All |
| Colors | White |
| Made From | PVC Resins 5701 standard Reliance Material |
| Customization | 0.5" to 2 |
| Operating Pressure | 15kg |
| Advantages | 200gms Weight, Maintenance Free |
| Applications | Agriculture, Domestic purpose |
| | |
| Price & Orders | |
| Price | X Factory rates |
| Payment Terms | 50% Advance & Remaining on dispatch |
| Minimum Order Qty. | 200Pcs may differ according to order |
| Sample | Yes |
| | |
| Packing & Delivery | |
| Packing | single piece in a laminated box |
| Packing Type | Corrugated box |
| Delivery lead time | In stock |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABUFS4164N1ZE
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABUFS4164N1ZE
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr Girish J. Patel
Members since
3 Years
Address
Survey No 290, Plot No 3, Umiya Industrial Zone 2, Gondal, Rajkot, Gujarat, 360024, India
Plastic Valves in Rajkot
Report incorrect details























