
Upvc Ball Valve - 20mm-50mm, White | 10 Bar Pressure Rating, 40â°c Temperature Rating, Threaded Connection For Water Supply And Irrigation Systems
Price: 28.00 INR / Piece
(28.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
200
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Size | 20mm-50mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 40°C |
| Connection Type | Threaded |
| Color | White |
| Usage | Water supply, irrigation systems and general plumbing |
| Features | Fluid control, Easy operation, Durable design, Reliable sealing, Cost-effective |
| Moq | 200 |
| Product Unit | 200 Piece/Pieces |
| Brand Name | Sheetal |
| Price | 28.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 1000 |
| Packsize | 1 |
| Mop | 200 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 200 |
| Minimum Ordered Packs | 200 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Hitesh Polymers has been maintaining its reputation as a standard manufacturing company of plastic pipe fittings and irrigation products such as PVC Rubber Grommet, Heavy UPVC Ball Valve, PP Pipe Plug and more, since two decades. With the support of like-minded and knowledgeable experts, our Ahmedabad (Gujarat, India) based company has been introducing performance oriented collection of products for commercial and residential uses. Mr. Navneet Uteshiya (Founder) has been keeping his focus over market developments to make right investment in systems, technologies and techniques, which can render the best results and support the company in bringing forth aforesaid products in huge quantity.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABBPU6963C1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABBPU6963C1ZM
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Navneet Uteshiya
Members since
6 Years
Address
B No. 54, Shri Ravabhai Ind Estate, C T M Amraiwadi Road, Ahmedabad, Gujarat, 380026, India
plastic ball valves in Ahmedabad
Report incorrect details


































