
Ups600 Battery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Nominal Voltage | 2V |
| Nominal Capacity | 600 Ah |
| Dimensions | 302x175x367 mm |
| Weight | 40 kg |
| Terminal Type | F10 |
| Usage | UPS systems and backup power |
| Battery Type | VRLA |
| Features | High capacity, Long life, Reliable power, Valve regulated, Sealed battery |
Product Overview
Key Features
1:Nominal Voltage:2V
2:Nominal Capacity:600 Ah(10Hr)
3:Dimension:302*175*330*367(367mm is the total height with terminals)
4:Weight:40KG
5:Terminal Type:F10
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shenzhen Center Power Tech.Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Shenzhen Center Power Tech.Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
1994
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Mr. Allen Huang
Address
Center Power Industrial Park,Tongfu Industrial District Dapeng Town, Shenzhen, Guangdong, 518120, China
vrla battery in Shenzhen
Report incorrect details



































