
Ups Long Backup
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | UPS System |
| Dominant Color | White |
| Output Power | 1000VA |
| Input Voltage | 230V AC |
| Battery Type | Lead-acid |
| Dimensions | 15x10x5 cm |
| Weight | 5kg |
| Usage | Backup power for home or small office equipment |
| Warranty | 1 Year |
| Safety Standards | IEC 62040-1-1 |
| Features | Long backup, Enhanced battery, Auto reset, Overload protection, Short circuit protection |
Product Overview
Key Features
Features:
* Employs unique two potential, I.C. controlled boost cum float charger for enhanced battery life
* Over load sensing with electronic auto reset
* Reverse Battery, battery deep discharge, overcharge, overload and short circuit Protections provided by electronics circuitry
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Avi Appliances Pvt. Ltd. (avi) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy UPS & Power Supply in bulk from Avi Appliances Pvt. Ltd. (avi) at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1987
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAECA6227A1ZB
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAECA6227A1ZB
Ahmedabad, Gujarat
Regional Head (Marketing)
Mr. Vijay Jain
Address
Door no. 65-66, Narayan Industrial Estate, Opp. Raipur Mill, Saraspur, Ahmedabad, Gujarat, 380018, India
home ups in Ahmedabad
Report incorrect details







































