
Silver Ups Boards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 50x50mm |
| Material | PCB |
| Input Voltage | 12V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Current | 3A |
| Battery Type | Lithium |
| Connector Type | GPIO |
| Features | Reliable power, Long lifespan, Compact design, Easy installation, Cost-effective, High efficiency, Advanced technology |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Authorized in the market as one of the trustworthy trader and supplier a wide assortment of UPS Boards in Chennai, Tamil Nadu, India. This range of UPS Boards are designed and made employing finest grade raw material and cutting-edge techniques at vendor's end. United Parcel Service (UPS) is a package delivery company and a provider of supply chain management solutions. The global logistics company is headquartered in the U.S. city of Sandy Springs, Georgia, which is a part of the Greater Atlanta metropolitan area. Offered with us at rock bottom price range.
Company Details
Tanisi Electronics & Electricals, Registered in 2016 at Chennai in Tamil Nadu, is a leading Supplier,Trading Company of Electronic Products & Components in India. Tanisi Electronics & Electricals is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading UPS Boards, Tanisi Electronics & Electricals has made a reputed name for itself in the market with high-quality Driver Boards, UPS Boards, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Tanisi Electronics & Electricals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronic Products & Components in bulk from Tanisi Electronics & Electricals at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Tanisi Electronics & Electricals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronic Products & Components in bulk from Tanisi Electronics & Electricals at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Gopinath
Address
F-4, pahse-3, thiruvika industrial estate, ekkattuthangal, Dist. Chennai, Tamil Nadu, 600032, India
Report incorrect details


































