
Ups Battery Rocket - Nominal Voltage: 12v
Price: 1500.00 INR / Piece
(1500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
40
In Stock
Product Specifications
| Battery Type | Lead Acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 12Ah |
| Dimensions | 151 x 65 x 94mm |
| Weight | 2.5kg |
| Terminal Type | F2 |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Long Life, High Capacity, Reliable Power, Low Maintenance, Deep Cycle |
| Batteries Type | Dry Charged Battery |
| Nominal Voltage | 12V, 24V Volt (V) |
| Cover | Hard Plastic |
| Sealed Type | Completely Sealed, Maintenance-Free |
| Price | 1500.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 200 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 40 Piece/Pieces |
| Mop | 40 |
| Returnable | No |
| Brand Name | BLUE FOX EXIM |
| Moq | 40 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 40 |
| Minimum Order Quantity | 40 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BLUE FOX EXIM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Batteries from BLUE FOX EXIM at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Dealer
Employee Count
25
Establishment
2017
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AMNPP0315J2Z0
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque
Certification
MSME Registerd
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AMNPP0315J2Z0
Faridabad, Haryana
Director
Mr Chandra Shekhar
Members since
7 Years
Address
Plot No. MCF-3807, Sanjay Colony, Sec 23, Faridabad, Haryana, 121005, India
Batteries in Faridabad
Report incorrect details






























