
Acid High Performance 24v 65ah Pure Sine Wave Ups Battery Sealed
Price: 4550.00 INR / Piece
(4550.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Nominal battery voltage | 24V |
| Output wave form | Pure Sine Wave |
| Output frequency | 50Hz ± 1Hz |
| Output voltage | 220V ± 7V AC |
| Full load output current | 70Amp |
| Total harmonics distortion | <5% |
| Battery low prealarm | 10.8V ± 0.2V |
| Battery low cutoff | 10.5V ± 0.2V |
| Max charging current hc | 20Amp |
| Max charging current nc | 14Amp |
| Boost charging voltage | 14.4V ± 0.2V |
| Float charging voltage | 13.7V ± 0.2V |
| Cycle life | 500 cycles |
| Dimensions | 151x65x94 mm |
| Weight | 7 kg |
| Recharge time | 4-6 hours |
| Sealed type | sealed |
| Terminal type | F2 |
| Type | Sealed Lead Acid |
| Warranty | 1 year |
| Color | White |
| Maintenance Type | Free |
| Batteries Type | Others, SMF Battery |
| Product Type | UPS Battery |
| Battery Capacity | 51 aEUR" 80AH |
| Material | Plastic |
| Nominal Voltage | 12 Volt (V) |
| Handles | 1 |
| Sealed Type | Sealed |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Others |
| Supply Ability | 30 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Price | 4550.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | White |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
12V power for uninterrupted supply.
Long-lasting performance for backup needs.
Maintenance-free design for convenience.
Reliable source of backup power.
Deep cycle battery for durability.
Compact size for space-saving installation.
Sealed construction for safety.
Rechargeable for repeated use.
Long-lasting performance for backup needs.
Maintenance-free design for convenience.
Reliable source of backup power.
Deep cycle battery for durability.
Compact size for space-saving installation.
Sealed construction for safety.
Rechargeable for repeated use.
Company Details
GANGA ENTERPRISES, Established in 2016 at Mumbai in Maharashtra, is a leading service provider of Batteries in India. GANGA ENTERPRISES is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Batteries, GANGA ENTERPRISES has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Amaron 12 AL042 Quanta SMF Inverter Battery, Amaron 12AL012 Quanta SMF Inverter Battery, Amaron 12AL026 Quanta SMF Inverter Battery, etc.
Focusing on a customer-centric approach, GANGA ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Batteries from GANGA ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, GANGA ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Batteries from GANGA ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27BFUPK2030L1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BFUPK2030L1Z5
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Nicklesh Kumar
Members since
4 Years
Address
H-314, Sarad Industrial Estate, Sadan Wadi Lake Road, Near Bhandup Police Station, Bhandup West, Mumbai, Maharashtra, 421501, India
amaron inverter battery in Mumbai
Report incorrect details






















