
Ups Battery - High Performance Power Supply Solution | Robust Design, Nominal Rates, Superior Reliability
Price: 4599.00 INR / Piece
(4599.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
4
In Stock
Product Specifications
| Battery type | Lead-acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 12Ah |
| Dimensions | 150mm x 100mm x 70mm |
| Weight | 2.5kg |
| Operating temperature | 0°C to 40°C |
| Warranty | 1 year |
| Features | Reliable power, Long life, High efficiency, Low maintenance, Surge protection, Compact design, Easy installation |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | City Battery House |
| Mop | 4 |
| Price | 4599.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 20 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Moq | 4 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 4 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 4 |
| Minimum Order Quantity | 4 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, City Battery House has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Inverters & Ups Equipment in bulk from City Battery House at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Aligarh, Uttar Pradesh
Marketing manager
Mr. Prateek
Address
G.T. Road, Opposite Gandhi Park, Near Gandhi Market, Aligarh, Uttar Pradesh, 202001, India
ups battery in Aligarh
Report incorrect details































