
Ups Battery - Premium Quality Raw Material, Efficient Power Backup Solutions, Reliability And Durability
Price: 10000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
2 Piece
In Stock
Product Specifications
| Battery type | Lead-acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Dimensions | 18.5 x 14.5 x 7.5 inches |
| Weight | 45 lbs |
| Output power | 1000VA |
| Input voltage | 120V |
| Features | Power backup, Surge protection, Reliable, Efficient, Long life |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Seven Hills Batteries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Industrial Batteries from Seven Hills Batteries at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Chandrakanth
Address
Plot No. 373/B, Ground Floor Magadi Main Road, Vishwaneedam Post, Srigandhada Kavalu, Sunkadakatte, Bengaluru, Karnataka, 560091, India
ups battery in Bengaluru
Report incorrect details









































