
Ss Positive Pump
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Unit
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Working Temperature | Up to 120AdegC |
| Head Size | Up to 50 meters |
| Voltage | 220 V |
| Discharge Pressure | Up to 5 bar |
| Features | Corrosion Resistant, Hygienic Design, Easy Maintenance |
| Noise Level | Low |
| Flow Rate | Up to 120 LPM |
| Control System | Manual / Automatic |
| Max Suction | Up to 8 meters |
| Theory | Other, Positive Displacement |
| Speed | 1440 RPM |
| Caliber | 25 mm to 50 mm |
| Inlet/Outlet | 25 mm x 25 mm (1 x 1) |
| Mounting Type | Base Plate Mounted |
| Material | Stainless Steel 304 / 316 |
| Structure | Other, Single Stage |
| Power | Other, 1 HP to 7.5 HP |
| Standard | ISI/ISO Standards |
| Fuel Type | Other, Electric |
| Pressure | High Pressure |
| Usage | Other, Industrial Pumping Applications |
| Application | Other, Chemical, Pharmaceutical, Dairy, Food Processing |
| Suction Type | Positive Suction |
| Seals Type | Mechanical Seal / Gland Packing |
| Priming | Self-Priming |
| Pump Type | Other, SS Positive Pump |
| Capacity | Up to 7 mA3/hr |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2023
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAFCF7350J1ZK
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCF7350J1ZK
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Kirit
Members since
1 Years
Address
403, 4th Floor, Samruddhi Complex, Opp. Old High Court, Navrangpura, Ahmedabad, Gujarat, 380014, India
Pumps & Pumping Equipment in Ahmedabad
Report incorrect details



















