
Ss Plate By R. B. Metal & Tubes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304 |
| Thickness | 10-50 mm |
| Width | 1000-2000 mm |
| Length | 2000-6000 mm |
| Surface Finish | Mill |
| Usage | Engineering, automobile, construction, refineries, power engineering, fertilizers, cement |
| Standards | ISO 9001 |
| Features | High strength, Durable, Robust, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Established in the year 2010, we, R.B. Metal & Tubes, are an ISO 9001:2008 certified company engaged in bringing forth Grade-A SS Stainless Plate. The stainless plate that we are procuring from certified vendors of the industry finds extensive application in various industries such as engineering, automobile, construction, refineries power engineering fertilizers and cement. Fabricated and designed as per international quality standards, our offered SS Stainless Plate is reckoned for its high strength, durability, robust construction and market leading prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R. B. METAL & TUBES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from R. B. METAL & TUBES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Marketing Manager
Mr. Ashok K. Shukla
Address
Chorasya Bhavan, 1st Floor, Room No.18, 44, Durga Devi Street, 2nd Kumbharwada, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
t plates in Mumbai
Report incorrect details


































