






Gi Plank - High-quality Steel, 2100x280x38mm, Galvanized Finish | Hot-dip Galvanized, Corrosion Resistant, Heavy Load Capacity 250kg
Price: 1156.40 INR / Unit
(980.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1156.40 INR / Piece
Weight :
12.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Color | GALVANIZED |
| Pin | Other |
| Weight | 12 Kilograms (kg) |
| Technique | Other |
| Prop Head | Other |
| Features | PLATFORM |
| Constitute | other, collar Plank |
| Product Type | Scaffolding Platform |
| Material | Steel |
| Components | Boards |
| Width | 280 Millimeter (mm) |
| Length | 2100 Millimeter (mm) |
| Height | 38 Millimeter (mm) |
| Thickness | 1.6 Millimeter (mm) |
| Platform Loading Capacity | 250 Kilograms (kg) |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
| Application | Construction |
| Size | 2100X280X38MM |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 8000 Per Month |
| Delivery Time | 4 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | STANDARD AND SECURED PACKING |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, South America, Western Europe, Middle East, Central America, North America, Eastern Europe, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | IEC CERTIFIED ISO CERTIFIED TRADEMARK CERTIFIED |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 280.00 cm |
| Shipping Type | actual |
| Packsize | 1 |
| Color | GALVANIZED |
| MRP | 1156.40 INR |
| Weight | 12.00 Kilogram |
| Mop | 100 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 980.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 2100.00 cm |
| Stock Quantity | 10000 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | SSB |
| Pkg Box Height | 38.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
26
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABLCS4561M1ZU
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABLCS4561M1ZU
Dwarka, Gujarat
Director
Mr. Amit Bhai Kava
Members since
2 Years
Address
Ground Floor, Shop No-2, Opp Kalyan Hotel, Station Road, Sharddha Tractor Garage, Bhagwati Mill Compound, Khambhalia, Devbhumi Dwarka, Dwarka, Gujarat, 361305, India
Report incorrect details
























