
Ss Plain Washers - Stainless Steel, Zinc Plated, Gray Rings | Ideal For Construction Applications, Durable Washer Steel Type
Price: 11.80 INR / Piece
(10.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
11.80 INR / Piece
Weight :
2.00 Gram
1 Pack Contains :
40
Minimum Pack Size :
60
In Stock
Product Specifications
| Size | M2-M100 |
| Material Composition % | 100% |
| Color | Gray |
| Recyclable | Yes |
| Product Name | Stainless Steel Products |
| Steel Type | Stainless Steel |
| Steel Product Type | Other |
| Thickness | 0.02 Millimeter (mm) |
| Shape | Rings |
| Steel Standard | ASTM |
| Surface | Zinc Plated |
| Application | Construction |
| Dimension (L*W*H) | 0.05*0.06*0.02 Millimeter (mm) |
| Weight | 2 Grams (g) |
| Warranty | 6 |
| FOB Port | Bombay air cargo/nava shiva |
| Supply Ability | 10000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Mop | 60 |
| Price | 10.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Artha Alloys |
| MRP | 11.80 INR |
| Color | Gray |
| Weight | 2.00 Gram |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | actual |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 40 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 2.00 cm |
| Pkg Box Height | 1.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 3.00 cm |
| Stock Quantity | 10000 |
| Minimum Ordered Packs | 60 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BGWPR8410A1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BGWPR8410A1Z5
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr Shailesh Ranka
Members since
4 Years
Address
4th Floor, B-plot No-122, Gora, Gandhi Palace Khemraj Kishan Das Marg, 8th Khetwadi, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
plain washer in Mumbai
Report incorrect details


































