
Stainless Steel Pipes - Various Sizes, Accurate Dimensions, Rust Proof, High Tensile Strength
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| OD Range | 6-150mm |
| Wall Thickness | 1-10mm |
| Length | 6000mm |
| Surface Finish | Smooth |
| Tensile Strength | 500-700MPa |
| Usage | Automotive, construction, and engineering applications |
| Features | Rust proof, High strength, Accurate dimensions, Durable pipes, Wide usage |
Product Overview
Key Features
Following latest technology we manufacture and supply premium quality of Stainless Steel Pipes. The offered pipes are widely used in automotive, construction and engineering industries. We manufactured entire range by using good quality raw materials procured from authentic vendors of market. We check quality of whole stock before delivering at clients' end. These pipes are available in wide range of sizes and dimensions. We offer Stainless Steel Pipes at pocket friendly price range.
Features:
- Accurate dimensions
- Rust proof
- High tensile strength
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAVI KIRAN STEEL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Stainless Steel Pipes in bulk from RAVI KIRAN STEEL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Retailer
Employee Count
6
Establishment
1995
GST NO
27AEZPB3201P1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEZPB3201P1Z5
Mumbai, Maharashtra
Marketing Manager
Mr. Shriram
Address
63/65, Prabhu Shriram Mandir Marg, 1st Floor, Office No. 3, 4th Kumbharwada, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
ss pipes in Mumbai
Report incorrect details










































