
Stainless Steel Pipes - Durable Strength And Rugged Design | Superior Quality For Diverse Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304/316 |
| Diameter | 6-150mm |
| Wall Thickness | 1-10mm |
| Length | 6000mm |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Industrial applications, plumbing, and construction |
| Standards | IS, ASTM |
| Features | Durable, Strong, Rugged, Corrosion resistant, Versatile |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Features:
Durable
Superior strength
Rugged design
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DOSHI TUBES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Stainless Steel Pipes in bulk from DOSHI TUBES PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1981
GST NO
24AAACD8042J1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACD8042J1ZS
Ankleshwar, Gujarat
Director
Mr. Snehal N. Doshi
Address
Plot No.-4906/07, GIDC Estate, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
industrial steel pipes in Ankleshwar
Report incorrect details








































