
Ss Pipes - Stainless Steel, Durable Finish, Corrosion Resistant | High Compressive Strength, Affordable Quality
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Outer Diameter | 6-150mm |
| Wall Thickness | 1-20mm |
| Length | 6000mm |
| Surface Finish | Polished |
| Grade | 304/316 |
| Usage | Industrial applications, piping systems, construction, and more. |
| Features | High Strength, Corrosion Resistant, Durable Finish, Affordable Price |
Product Overview
Key Features
Features
Durable
Corrosion resistance
Affordable rates
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Chamunda Steel has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from Chamunda Steel at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gurugram, Haryana
Proprietor
Mr. Hitesh
Address
Plot No. 2270/2, Sheetla Mata Road, Near Atul Katariya Chowk, Opposite Utsav Garden, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























