
Stainless Steel Pipes - Available In Various Sizes | Corrosion Resistant, Long-lasting Performance, Cost-effective Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| OD Range | 15-100 mm |
| Wall Thickness Range | 1-10 mm |
| Length Range | 6-12 m |
| Surface Finish | Polished |
| Standards | IS/ASTM |
| Usage | Plumbing, industrial applications, structural support in various sectors |
| Features | Corrosion resistant, Long life, Cost effective, Easy process |
Product Overview
Key Features
Features:
Easy to processed
Cost effective
Long life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hindustan Steel Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Stainless Steel Pipes in bulk from Hindustan Steel Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
GST NO
09AADFH8128H1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AADFH8128H1Z9
Ballia, Uttar Pradesh
partner
Mr. Vivek Raje Gupta
Address
japlinganj, Ballia, Uttar Pradesh, 277001, India
Report incorrect details






























