
Ss Pipe
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Diameter Range | 6-100mm |
| Wall Thickness Range | 1-10mm |
| Length Range | 1-6m |
| Surface Finish | Polished |
| Standards Compliance | ASTM/ISO |
| Usage | Plumbing, industrial applications, structural support, and chemical processing |
| Features | High Strength, Corrosion Resistant, Durable, Versatile, Precision Made |
Company Details
A Lala & Company, Established in 1968 at Hapur in Uttar Pradesh, is a leading Supplier,Trading Company of Stainless Steel Pipes in India. A Lala & Company is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading SS Pipe, A Lala & Company has made a reputed name for itself in the market with high-quality SS Pipe, SS Pipe Fittings, etc.
Focusing on a customer-centric approach, A Lala & Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Stainless Steel Pipes in bulk from A Lala & Company at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, A Lala & Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Stainless Steel Pipes in bulk from A Lala & Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
1968
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Hapur, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Himanshu Gupta
Address
House No. 53, Triveni Ganj, Garh Road, Behind Bank of Baroda, Hapur, Uttar Pradesh, 245101, India
Stainless Steel Pipes in Hapur
Report incorrect details





















