
Ss Pipe By Bharat Forge & Fitting
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Diameter Range | 15-150 mm |
| Wall Thickness Range | 1-10 mm |
| Surface Finish | Smooth |
| Length Range | 6000-12000mm |
| Standards | ASTM A312 |
| Usage | Power plants, chemical processing, petrochemical industries, fertilizer plants. |
| Features | High Strength, Corrosion Resistant, Long Life, Durable, Versatile, Reliable |
Product Overview
Key Features
Features:
- Superior Performance
- Longer Service Life
- Robust Construction
- Durable Finish Standards
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BHARAT FORGE & FITTING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Stainless Steel Pipes in bulk from BHARAT FORGE & FITTING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2006
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. M. G. Purohit
Address
133/137, Zainab Manzil, Shop No:5, Ground Floor, Shayda Marg, Dongri, Mumbai, Maharashtra, 400009, India
ss pipes in Mumbai
Report incorrect details










































