
Silver Ss Perforated Tubes
Price: 94.40 INR / Square Foot
(80.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
100.00 INR / Meter
Weight :
10.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Heat Resistance | Yes |
| Diameter | Outer Diameter: 12 mm - 150 mm |
| Product Form | Tube/Cylinder |
| Hardness | 217 HB (Brinell) |
| Size | As per requirement (Customizable) |
| Tensile Strength | 515-620 MPa |
| Material Composition % | 18% Cr, 8-10% Ni (for 304) |
| Color | Silver |
| Coating Type | Uncoated/No additional coating |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Product Name | Stainless Steel Products |
| Steel Type | Stainless Steel |
| Steel Product Type | Steel Sheets |
| Grade | 304, 316, 316L, 321, or as specified |
| Thickness | 0.5 mm - 3 mm |
| Shape | Other, Round, cylindrical |
| Steel Standard | Other, ASTM A240/A249 |
| Surface | Polished, matt, or as required |
| Composition | Cr-Ni (Chromium-Nickel) |
| Application | Other, Filtration, chemical processing, oil & gas, water treatment, exhaust systems, architectural, food industry |
| Dimension (L*W*H) | Customized as per requirement |
| Weight | Varies based on dimensions and thickness |
| Material Grade | SS304, SS316, SS316L, SS321 |
| Finish Type | Polished/Matt |
| Usage | Filtration, separation, structural support, airflow distribution |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 2 Days |
| MRP | 100.00 INR |
| Returnable | No |
| Unit Type | Meter |
| Color | Silver |
| Packsize | 1 |
| Mop | 100 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 100 |
| Pkg Box Length | 1000.00 cm |
| Product Unit | 100 Meter |
| Weight | 10.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Price | 80.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 100 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Shipping Type | free |
| Brand Name | SS PERFORATED TUBE |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREE OM STEEL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from SHREE OM STEEL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AREPC4979K1ZD
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AREPC4979K1ZD
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sonaram
Members since
5 Years
Address
358-360, Shop No 6, Ground Floor, Sharad Building, Falakland Road, 1st Khetwadi Lane, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
perforated tube in Mumbai
Report incorrect details






























