
Stainless Steel Perforated Sheets - Silver Finish | Durable And Versatile Steel Sheets
Price: 250 INR / Square Foot
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Square Foot
In Stock
Product Specifications
| Heat Resistance | Yes |
| Coating Type | Uncoated / Available with PVC coating on request |
| Product Form | Sheet |
| Recyclable | Yes |
| Diameter | Perforation diameter: 0.5 mm to 20 mm |
| Size | Customized as per request |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Tensile Strength | 515 - 860 MPa |
| Hardness | 90 - 210 HB |
| Material Composition % | Cr: 18-20%, Ni: 8-10%, Mo (if 316): 2-3%, balance Fe |
| Product Name | Stainless Steel Products |
| Steel Type | Stainless Steel |
| Steel Product Type | Steel Sheets |
| Grade | 304, 316, 202, or as per customer requirement |
| Thickness | 0.5 mm to 6 mm |
| Shape | Other, Rectangular, Square, or as per design |
| Steel Standard | Other, ASTM A240 / ASTM A480, JIS G4304, EN 10088-2 |
| Surface | Polished / Matt / 2B / Mirror Finish |
| Composition | Fe, Cr, Ni, Mo (as per grade) |
| Application | Other, Filtration, ventilation, architectural decoration, screening, food processing, and industrial machinery |
| Dimension (L*W*H) | Standard sizes: 1000mm x 2000mm, 1220mm x 2440mm; customized dimensions available |
| Weight | Varies based on thickness and sheet size |
| Color | Silver |
| Material Grade | SS 304, SS 316, SS 202 |
| Finish Type | Polished, 2B, Matt, Mirror |
| Usage | Filtration, sound isolation, machinery, design elements, protective barriers, ventilation profiles |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 2 Days |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREE OM STEEL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from SHREE OM STEEL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AREPC4979K1ZD
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AREPC4979K1ZD
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sonaram
Members since
5 Years
Address
358-360, Shop No 6, Ground Floor, Sharad Building, Falakland Road, 1st Khetwadi Lane, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
stainless steel perforated sheets in Mumbai
Report incorrect details

































