
Silver Small Round Hole Ss Perforated Sheet
Price: 2000.00 INR / Piece
(2000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
30
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Diameter | Hole diameter: typically 1mm - 5mm |
| Hardness | 160-210 HB |
| Coating Type | Uncoated |
| Material Composition % | 18% Cr, 8% Ni (typical for SS304) |
| Recyclable | Yes |
| Size | 1000mm x 2000mm standard or custom |
| Tensile Strength | 500-750 MPa |
| Heat Resistance | Yes |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Product Form | Sheet |
| Product Name | Stainless Steel Products |
| Steel Type | Stainless Steel |
| Steel Product Type | Steel Sheets |
| Grade | SS304, SS316, optional SS202 |
| Thickness | 0.5mm to 2mm |
| Shape | Other, Rectangular sheet with round holes |
| Steel Standard | Other, ASTM A240 / AISI |
| Surface | Smooth, burr-free |
| Composition | Stainless steel (Cr, Ni, Fe) |
| Application | Other, Filtration, screening, architectural decoration, ventilation, safety guards, sound insulation |
| Dimension (L*W*H) | Customizable; standard sheet size 1000mm x 2000mm or as required |
| Weight | Depends on thickness and dimensions; typically ranges from 5 kg to 30 kg per sheet |
| Material Grade | 304/316/202 |
| Finish Type | Mill finish or 2B |
| Usage | Industrial, architectural, screening, acoustic applications |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 2 Days |
| Price | 2000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Color | Silver |
| Brand Name | SHREE OM STEEL |
| Mop | 30 |
| Stock Quantity | 150 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 30 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 30 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 30 |
| Minimum Order Quantity | 30 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREE OM STEEL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from SHREE OM STEEL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AREPC4979K1ZD
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AREPC4979K1ZD
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sonaram
Members since
5 Years
Address
358-360, Shop No 6, Ground Floor, Sharad Building, Falakland Road, 1st Khetwadi Lane, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
stainless steel perforated sheets in Mumbai
Report incorrect details

































