




Ss Pastry Scraper
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
12 Piece
Brand Name :
Diner Wares
In Stock
Product Specifications
| Usage & Applications | Baking, kitchen prep, dough handling |
| Coating Type | Other, Uncoated |
| Handle Type | Ergonomic Polypropylene Handle |
| Storage | Hang Hole Provided for Easy Storage |
| Temperature Resistance | Handle up to 120AdegC, Blade up to 250AdegC |
| Heat Resistance | Yes |
| Microwave Safe | No |
| Dishawasher Safe | Yes |
| Surface Finish | Satin/Brushed Stainless Steel |
| Cleaning Method | Wash with mild detergent, dishwasher safe |
| Set Contains | 1 Piece |
| Product Type | SS & PP |
| Material | Others, Stainless Steel (Blade) and Polypropylene (Handle) |
| Metal Type | Stainless Steel |
| Plastic Type | Other, PP (Polypropylene) |
| Size | Approx. 15 x 12 cm (Blade) |
| Color | Silver (Blade) with Black Handle |
| Weight | Approx. 120 g |
| Thickness | Blade Thickness: 1 mm (approx.) |
| Function | Cutting, scraping, and lifting pastry or dough |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Asia, North America |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Aryavarth Hotelwares has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Kitchenware in bulk from Aryavarth Hotelwares at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAFPS2936L2Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAFPS2936L2Z7
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr Ashish Somnath Saraswat
Members since
8 Years
Address
B No 176/1406, Ground Floor, Motilal Nagar 1, Road No 5, Mumbai, Maharashtra, 400104, India
dough scraper in Mumbai
Report incorrect details






























