



Ss Passenger Elevator Cabin - Capacity: 6 To 20 Persons Ton
Price Trend: 42000.00 - 75000.00 INR / Set
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Set
Brand Name :
Ss Passenger Elevator Cabin
In Stock
Product Specifications
| Usage | Other, Residential, Commercial, Hospitality |
| Door Opening Size | 800mm x 2100mm |
| Voltage | 220V / 380V Megaampere ( MA) |
| Pit Depth | 1500mm Foot (ft) |
| Hoist Way Size | 1900mm x 1500mm |
| Noise Level | < 55 dB db |
| Inclination | 0Adeg (Vertical Travel) |
| Load Capacity | 450 kg to 1600 kg Metric Ton |
| Overhead Height | 4200mm Perch |
| Machine Room Size | 2500mm x 2000mm |
| Car Dimension | 1400mm x 1100mm x 2200mm (Standard) |
| Material | other Sheet |
| Drive Type | Other |
| Power Supply | 50/60 Hz AC |
| Speed | 1.0 aEUR" 1.75 m/s km/m |
| Max. Lifting Height | Up to 60 Meters Meter (m) |
| Max. Lifting Weight | 1600 kg Short Ton |
| Mechanism Type | Other |
| Working Temperature | -5AdegC to +40AdegC Planck temperature (I~) |
| Safety Device | Other, Over Speed Governor, Buffer, Door Sensor, Emergency Alarm |
| Capacity | 6 to 20 Persons Ton |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Others |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAURASHTRA ELEVATORS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Elevators, Lifts & Escalators in bulk from SAURASHTRA ELEVATORS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
30
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABNCS7353M1ZO
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABNCS7353M1ZO
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sanjay
Members since
8 Years
Address
B No 40, BAKROL DHAMATWAN ROAD, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
elevator cabins in Ahmedabad
Report incorrect details







































