
Ss Pass Box - Silver Color For Hospitals & Laboratories | Durable And Efficient Design
Price: 25000.00 INR / Unit
(25000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Thickness | 1.2 mm & 1.5 mm |
| Dimension (L*W*H) | 600 mm x 600 mm x 600 mm |
| Condition | New |
| Power Consumption | 50 W |
| Type | Static and Dynamic |
| Voltage | 220V / 50 Hz |
| Weight | Approx. 45 kg |
| Application | Transfer of material between cleanroom areas |
| Material | SS 304 Stainless Steel |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Air Flow | Laminar Horizontal |
| Filters | HEPA Filter |
| Filter Type | HEPA with 99.97% efficiency at 0.3 micron |
| Air Volume | 180 mA /h |
| Nozzle | Stainless Steel air nozzles |
| Door | Electromagnetic interlocked double door with toughened glass view panel |
| Floor | Stainless Steel floor with easy cleaning design |
| Lighting | LED Flush mounted |
| Feature | Audio/Visual indication, UV Germicidal tube (optional), Smooth finish |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| Delivery Time | 5-15 Days |
| Unit | 15 |
| Unit Type | , , Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Price | 25000.00 |
| Selling Price | 25000.00 |
| Brand Name | GLOWMAX ENGINEERS |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ARRPP6659C1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ARRPP6659C1Z7
Navi Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr Pawan Patil
Address
Reg. Address: - Plot No:- A 134, T.T.C Industrial Area, M.I.D.C, Khairne, Navi Mumbai, Maharashtra, 400710, India
pass box in Navi Mumbai
Report incorrect details





































