



Ss Nipple
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Flexibility | Rigid |
| Connection Type | Threaded Ends |
| Diameter | As per requirement |
| Coating Type | None (natural finish) |
| Thread Type | BSP/NPT |
| Tensile Strength | 515 MPa (min) (for SS304) |
| Yield Strength | 205 MPa (min) (for SS304) |
| Sealing Type | Metal-to-Metal |
| Temperature Range | -20C to 200C |
| Tolerance | 0.05 mm |
| Product Type | Other, SS Nipple |
| Material | Stainless Steel |
| Connection | Other, Male Threaded |
| Shape | Other, Cylindrical |
| Standard | Other, ASTM A312/A213 |
| Surface Treatment | Other, Polished |
| Outer Diameter | 1/8 to 4 (3.17 mm to 101.6 mm) |
| Section Shape | Round |
| Length | 1 inch to 12 inch |
| Thickness | 1.5 mm to 5 mm |
| Color | Silver |
| Usage | Pipe Fittings |
| Rated Pressure | Up to 6000 PSI |
| Application | other, Plumbing, Industrial, Chemical Industries |
| Material Grade | SS304/SS316 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2022
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27ADOPJ2631H1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ADOPJ2631H1ZJ
Mumbai, Maharashtra
Prop
Mr. Bipin Jain
Members since
1 Years
Address
Shop No. 5, 8, Matru Ashish Bldg. 8th Khetwadi Line, Near Charni Road, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
ss barrel nipple in Mumbai
Report incorrect details































