
Solar Power System
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Monocrystalline Solar Panel |
| Material | Other, Tempered Glass, Aluminum Frame |
| Number of Cells | 72 |
| Operating Temperature | -40C to +85C |
| Max Voltage | 45.5 V |
| Max System Voltage | 1000 V DC |
| Panel Efficiency | 16-18% |
| Cable Length | 1 Meter |
| Number Of Diodes | 36 |
| Maximum Snow Load | 5400 Pa |
| Size | 1650 x 992 mm |
| Dimension (L*W*H) | 1650 mm x 992 mm x 40 mm |
| Weight | 19 kg |
| Color | Blue |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
29AACCL4357J1Z6
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AACCL4357J1Z6
Bengaluru, Karnataka
DIRECTOR
Mr. Niranjan Patil
Members since
1 Years
Address
GoodWorks, Akshay Tech Park, 3rd Floor, Plot No. 72&73, EPIP Zone, Whitefield, Bengaluru, Karnataka, 560066, India
solar power system in Bengaluru
Report incorrect details

































