
Solar Power System - Premium Quality Materials, High Performance Efficiency, Robust Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 5kW |
| Voltage | 48V |
| Inverter Type | Grid-tie |
| Dimensions | 1500x1000mm |
| Warranty | 5 years |
| Usage | Residential/Commercial power |
| Features | Clean energy, Cost savings, Eco-friendly, Reliable power, Easy install |
| Payment Terms | Paypal, Others, Western Union, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Techtrix has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Techtrix at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash in Advance (CID)






























