
Solar Power System - High-efficiency Solar Modules, Lead Acid Tubular & Vrla Batteries, In-built Solar Charger
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Solar Panel Type | Polycrystalline |
| Panel Wattage | 200-500W |
| Battery Type | Lead-acid |
| Battery Capacity | 100-500Ah |
| Inverter Type | Pure Sine Wave |
| Inverter Power | 500-3000W |
| Usage | Off-grid power supply for remote locations, emergency backup power |
| Dimensions | 1000x800x500mm |
| Weight | 50-100kg |
| Protection Class | IP65 |
| Features | Solar energy, Battery storage, Low maintenance, Portable, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Megapower System has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Megapower System at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dombivli, Maharashtra
proprietor
Mr. Ankush
Address
Shop No. 6, Saidham Building, Shastri Nagar, Kopar Road, Dombivili West, Dombivli, Maharashtra, 421202, India
solar power system in Dombivli
Report incorrect details








































