






Solar Power Steering
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Buildmet
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 150x100x50 mm |
| Input Voltage | 12-24V DC |
| Output Voltage | 120/230V AC |
| Max Power | 500W |
| Weight | 1 kg |
| Material | Metal Enclosure |
| Usage | Integrates solar panels with UPS/inverter systems for renewable energy backup. |
| Compliance | IEC 62109-1 |
| Features | Solar Integration, Battery Backup, Real-time Monitoring, Renewable Power, LCD Display, Efficient Charging, Load Management |
Company Details
Modern Automation System is dependent on the quality of range of Industrial, Consumer and Automotive products. We, Buildmet Technologies Pvt. Ltd., have been providing a backbone to the domains of Automotive Electronics, Industrial Controls and Controllers as a reliable Manufacturer and Supplier. Since our establishment in 1983, we have been able to win the trust of our customers through consistent supply of quality electrical products such as Factory Display Board, Production Target board, Productivity Display, Andon Display Board, Temperature Controller, Solar PCU PCB, Commute Bus Clock, Tambola Machine, School Bus Tracking, Factory Music Timer, Microchip, among other products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
1983
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AAACB8168P1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAACB8168P1ZX
Rating
Bengaluru, Karnataka
Marketing Manager
Mr. Ramesh
Address
S-123, 1th Cross, Kirloskar Colony, 3rd Stage, 4th Block, Basveswar Nagar, Bengaluru, Karnataka, 560079, India
Report incorrect details


























