
Solar Power Panel - Crystalline Silicon, 1650x990mm, 18% Cell Efficiency, 300w Power Output, 24v Voltage, Mnre Approved, Heavy Duty, High Efficiency
Price: 22 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
30
Brand Name :
Solar Pv
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Crystalline Silicon |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Efficiency | 18% |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Usage | Residential, Commercial, Off-grid applications |
| Warranty | 25 years |
| Features | High efficiency, MNRE approved, Solar power, Heavy duty |
| Delivery Time | 15 Days |
| Main Domestic Market | East India, Assam, Bihar, Chhattisgarh, Jharkhand, Meghalaya, Manipur, Odisha, Rajasthan, Sikkim, Tripura, Uttarakhand, West Bengal |
Product Overview
Key Features
High efficincy.havy qwality product.MNRE apporved
Company Details
Sunce Solar Power Pvt. Ltd. is a trustworthy company not because we offer quality products like Solar Lantern, LED TV, Solar High Mast Street Light, Solar Controller, Solar Inverter, Solar Panel, Solar Battery, Solar EPC, Solar Home Light System and more of flawless quality to our customers. But, because we understand the fact that offering products is not the only solution. Customers of today require more than this and for this reason; we expanded our business and apart from being a manufacturer, started working as a service provider also. The services we render include Solar Power System Installation Service. Our commitment to be the best in order to provide the best has helped us survive this cut-throat competition. The marketing strategies of our company have el
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ABACS2256E1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ABACS2256E1ZH
Rating
Kolkata, West Bengal
Director
Nilkaml Bhattacharya
Address
Arambagh Parulmore, Hooghly, Kolkata, West Bengal, 712601, India
commercial solar panels in Kolkata
Report incorrect details

































