
Solar Power Panel - Mono-crystalline, 1650x990 Mm, 300w, 24v | High Performance, Long Life, Sturdy Design, Seamless Finish, Ip65 Junction Box
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Om India Industries
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Mono-crystalline |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Weight | 20kg |
| Cell Efficiency | 18% |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Frame Material | Anodized Aluminum |
| Junction Box | IP65 |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Residential,commercial, and off-grid power generation |
| Features | High performance, Long life, Sturdy design, Seamless finish, Solar power, Reliable supply |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | As per client requirements Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO Certified 9001:2015 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Om India Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Om India Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Meerut, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Vikas Kumar
Address
Shop No. 103, Aditya Arcade, Garh Road, Tej Gadi, Meerut, Uttar Pradesh, 250001, India
solar power panel in Meerut
Report incorrect details

































