
Solar Power Panel - Monocrystalline Silicon, 1580x808x35 Mm, Black | Durable Design, Easy Install, High Efficiency, Low Maintenance, Reliable Power
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
Brand Name :
Morning Star
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Color | Black |
| Cell Type | Monocrystalline Silicon |
| Dimensions | 1580x808x35 mm |
| Weight | 15.5 kg |
| Power Output | 140-180W |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Usage | Renewable energy generation for various applications, including residential, commercial, and off-grid systems. |
| Features | High efficiency, Durable design, Reliable power, Easy install, Low maintenance |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Paypal, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 20 Days |
| Main Export Market(s) | Australia, Central America, North America, South America, Western Europe, Middle East, Asia |
Company Details
Rapid rising demand of renewable energy resources was the motivation being the inception of Morning Star. We are offering a wide range of Solar Products & Solar Equipment, which includes Solar LED Garden Lights, Solar Lanterns, Solar Post Lamps, Solar PV Systems, Solar Road Studs and others. These are sourced from reliable vendor, who are known in the industry for high quality standards of products. Also, we are doing diversified business as we are procuring and offering fresh Beverages such as Glucerna Shake and Joint Juice. These are stored in well managed warehouse, which has all the facilities for adequate temperature maintenance and cleanliness.Being a reliable manufacturer, exporter, importer, wholesaler/distrib
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Doha, Doha
Accepts only Foreign inquiries
Managing Director
Mr Jesudasan Prakash
Address
P. O. Box-19475, Doha, Doha, Qatar
solar photovoltaic panels in Doha
Report incorrect details

































