
Solar Power Panel - Tempered Glass, 1650mm X 992mm X 35mm , 330w Power Output, 17.5% Efficiency, Low Maintenance, Quick Installation, Extended Service Life
Price: 50000.00 INR / Piece
(50000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Cell Efficiency | 18% |
| Material | Silicon |
| Usage | Residential power generation |
| Warranty | 10 years |
| Features | Easy install, Long life, Low maintenance, Tested quality, Fast delivery |
| Supply Ability | customer ability Per Month |
| Delivery Time | as per customer Requirments Week |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | Pure Green Industries |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 50000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Easily installed.
Prolonged service life.
Least maintenance needed.
Tested on various quality parameters.
Delivered with in committed time frame.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pure Green Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Pure Green Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Manager
Mr. Ashok
Address
No. 98, Ground Floor, Maruthi Complex, Karamadai Coimbatore, Tamil Nadu, 641020, India
Report incorrect details

























