
Solar Power Panel - Polycrystalline Silicon, 1958x35x987 Mm, Blue | Heavy-duty, Eco-friendly, Roof Mounted With 10 Years Warranty, Easy To Install
Price: 28.22 INR / Wp
(25.20 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
28.30 INR / Wp
Weight :
22.00 Kilogram
1 Pack Contains :
335
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Product Type | Solar Panel |
| Material | Polycrystalline Silicon |
| Number of Cells | 72 |
| Operating Temperature | -40 to 85 Celsius (oC) |
| Max Voltage | 37.90 Volt (V) |
| Max System Voltage | 1500 Volt (V) |
| Panel Efficiency | 17.33 |
| Cable Length | 1.2 Meter (m) |
| Number Of Diodes | 3 |
| Maximum Snow Load | 5400 |
| Dimension (L*W*H) | 1958*35*987 Millimeter (mm) |
| Weight | 21.2 Kilograms (kg) |
| Warranty | 10 years of product warranty and 25 Years of limited power output warranty |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 2987 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Packed in As per Industry Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | aEURC/ IEC 61215:2016 (3M6H) (265-275 Wp, 320-340 Wp)aEURC/ IEC 61730:2016 (3M6H) (265-275 Wp, 320-340 Wp)aEURC/ IEC TS 62804aEURC/ IEC 61853 - 1aEURC/ IEC 61701 aEURC/ IEC 62716aEURC/ IEC 61853 - 2: (3M6H 335 Wp)aEURC/ CAN/CSAaEURC/ UL 61730 CertifiedaEURC/ DEWA ListedaEURC/ BIS Number R-63000760aEURC/ Independently audited by SOLARBUYERaEURC/ IMS Certified Company - ISO 9001: 2015 & OHSAS 45001: 2018aEURC/ EMS - ISO 14001: 2015 |
| Mop | 1 |
| Weight | 22.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 335000 |
| Pkg Box Breadth | 3.50 cm |
| Pkg Box Length | 195.80 cm |
| Shipping Rate | 3000.00 |
| Brand Name | RenewSys |
| MRP | 28.30 INR |
| Unit Type | Wp |
| Moq | 1 |
| Color | Blue |
| Packsize | 335 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 987.00 cm |
| Product Unit | 1 Wp |
| GSTIN | 12% |
| Price | 25.20 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Usage: to Provide Electricity
Country of Origin: India
Resistance: Rain, Water, Wind, Weather, Heat, Corrosion, Rust
Application: Domestic
Shape: Rectangular
Installation Type: Roof Mounted
Care Instructions: Clean with A Soft Dry Cloth
Is It Eco-Friendly: Yes
Attributes: Easy to Install, Heavy-Duty
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Yellow Gold Energy Pvt Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Yellow Gold Energy Pvt Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
11
Establishment
2022
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33AABCY4761C1ZK
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AABCY4761C1ZK
Chennai, Tamil Nadu
Manager
Mr Mogul P R
Address
16/1A, 16/1B, Sothupakkam Salai, Redhills, Chennai, Tamil Nadu, 600052, India
solar cell panel in Chennai
Report incorrect details
































