
Solar Power Panel - Silicon Material, 1-245w Power Range | Mnre Approved, High Efficiency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Material | Silicon |
| Maximum Power | 1-250+ W |
| Maximum Power Current | 0.40 A |
| Maximum Power Voltage | 8.2 V |
| Open Circuit Voltage | 10 V |
| Short Circuit Current | 0.70 A |
| Operating Voltage | 12 V |
| Usage | Off-grid and grid-tied power generation |
| Certification | MNRE |
| Features | Renewable energy, Clean power, Sustainable source, Cost-effective, MNRE Approved |
| Payment Terms | Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
MNRE ApprovedYes
MaterialSilicon
Maximum Power1 - 10 W, 11 - 99 W, 100 W, 101 - 245 W, 250 W, >250 W
Maximum Power Current0.40 A
Maximum Power Voltage8.2 V
Open Circuit Voltage10 V
Operating Voltage12 V
Short Circuit Current0.70 A
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SUNMANTRA TECH SOLUTION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from SUNMANTRA TECH SOLUTION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
2017
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bhubaneswar, Odisha
Bussiness Manager
Mr. Jagannatha Behera
Address
Plot No. N-5/12, IRC Village, Nayapalli, Opposite Electric Substation, Taluka Bhubaneswar , District Khordha, Bhubaneswar, Odisha, 751015, India
solar power panel in Bhubaneswar
Report incorrect details



























