
Solar Power Pack For Industrial
Price: 140000.00 INR / Piece
(140000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 2 kW |
| Plant Type | Off-grid |
| Operating Voltage | 24 V |
| Lighting | LED |
| Backup Time | 4 hours |
| Inverter Type | PCU |
| Usage | Industrial power backup, off-grid applications for lighting and small equipment |
| Features | Off-grid power, LED lighting, Reliable backup, 2kW capacity, Indian made |
| Payment Terms | Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As per industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | AMSA ENTERPRISES |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Price | 140000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Capacity : 2 Kw
Type Of Plant : Off Grid
Other Components : Inverter-PCU
Operating Voltage : 24 V
Lighting Type : LED
Backup Time : Up to 4 hours
Country of Origin : Made in India
Condition : New
Company Details
Established in the year 2018 at Navi Mumbai, Maharashtra, we "Amsa Enterprises are a Sole Proprietorship based firm, engaged as the foremost Wholesale Trader of Luminous Battery, Exide Battery, etc. These products are offered by us most affordable rates. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge client base in the market. All of the batteries, inverter, UPS, Stablizer that we have in store are of the best brands available in the market such as: Exide, Amaron, Luminous, and All of the batteries, inverter, UPS, Stablizer that we have in store are of the best brands available in the market such as: Exide, Amaron,Long, Luminous, Emerson, APC, BPE. Priority Stabilizer etc . Apart from these well known brands, we also offer some of the best items made by the local brands and also offer AMC services for UPS, Stabiliser & Industrial Batteries. All of the batteries that we deal in go through quality tests which make sure of the quality and condition. We also deal in other products like Isolation Transformer, Solar Power Systems, SMF & Lithium Battery, Battery Monitoring systems, Battery terminal caps, battery rack & Interlinks cables., Automotive & Electric vehicle battery.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AJUPP1091M1ZF
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AJUPP1091M1ZF
Navi Mumbai, Maharashtra
Business Head
Mr. Ismail Patel
Members since
1 Years
Address
Anand Vatika CHSL, Office No 6, Sec 6 Plot No 22, Kamothe. Navi Mumbai, Maharashtra, 410209, India
solar power pack in Navi Mumbai
Report incorrect details




























