
Solar Power Pack - High-quality Solar Energy Storage Solution | Fuel-free, Low Maintenance, Easy Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Photovoltaic |
| Power Output | 500W |
| Battery Capacity | 10kWh |
| Dimensions | 1.5m x 1m |
| Weight | 50kg |
| Material | Silicon |
| Efficiency | 20% |
| Protection Class | IP65 |
| Usage | Residential power backup, off-grid power supply, portable power |
| Features | Solar power, Energy storage, Easy install, Low maintenance, Renewable energy |
Product Overview
Key Features
Features:
No fuel required
Negligible maintenance
Easy installation
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sun Hari Energy has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Sun Hari Energy at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Ashish
Address
House No. 13, Madhav Chamber, Near vidhaya nagar high school, Prattek Society, India colony, Bapunagar, Ahmedabad, Gujarat, 382350, India
solar power pack in Ahmedabad
Report incorrect details









































