
Prabhakar Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Dark Blue |
| Power Output | 250-350W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x992 mm |
| Weight | 15-20 kg |
| Efficiency | 18-20% |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Domestic and commercial electricity generation |
| Certification | IEC 61215 |
| Features | Solar Power, Clean Energy, Reliable, Cost-effective, Durable, Efficient |
Product Overview
Key Features
To meet the varied demand
of our clients, we are offering different range of Solar Panels. These solar panels are widely used in domestic and commercial
areas. Suitable to generate electricity using solar energy, we are offering
these panels to our clients at unbeatable prices. Safe usage, robust construction
and fine finish are some of the remarkable attributes of these panels. With the assistance of our reliable vendors,
we are able to fulfill bulk order of Solar
Panels without any delay.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Prakaash Trading Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Prakaash Trading Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sitapur, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Avaneesh Mishra
Address
Plot No. 390(P), Raipur Raja, Jail Road, Sitapur, Uttar Pradesh, 271801, India
Report incorrect details









































