
Solar Panels - High-efficiency Photovoltaic Cells | Sustainable Energy Solutions For Home Lighting And Street Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 300W-400W |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Efficiency | 17%-20% |
| Cell Material | Silicon |
| Operating Voltage | 12V-48V |
| Usage | Solar home lighting, street lights, lanterns |
| Features | Clean energy, Sustainable power, Cost savings, Easy install, Reliable system |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sanga Energy Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Sanga Energy Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAJCS4458A1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAJCS4458A1ZH
Bahadurgarh, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Rajender Singh
Address
Sanga House, Main N.H.-10, M.I.E., Bahadurgarh, Haryana, 124507, India
solar equipment in Bahadurgarh
Report incorrect details
































