
Eco Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Efficiency | 18% |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Usage | Residential rooftop power generation |
| Warranty | 10 years |
| Certifications | IEC 61215 |
| Features | Renewable Energy, Cost Savings, Eco-friendly, Clean Power, Reliable, Efficient |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ECO SOLAR SYSTEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from ECO SOLAR SYSTEM at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kota, Rajasthan
Proprietor
Mr. Sajjan Singh
Address
Word No.4, Maruti Nagar, Ramganj Mandi, Near R.D.R.K. Jatia College, Kota, Rajasthan, 326519, India
Report incorrect details



























