
Solar Panels - High-efficiency Photovoltaic Cells | Direct Current Generation, Energy Conversion From Sunlight
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Efficiency | 18% |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Weight | 18 kg |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Residential & commercial rooftop power generation; utility-scale solar farms; off-grid systems. |
| Features | Clean Energy, Solar Power, Renewable Source, High Efficiency, Reduced Costs |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kalingia Illumination Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Kalingia Illumination Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AACCK4507H1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AACCK4507H1ZQ
Delhi, Delhi
MARKETING HEAD
Mr Vinod Dhingra
Address
Plot No A-2, DSIDC COMPLEX, JHILMIL INDUSTRIAL AREA, G.T. ROAD., SHAHDARA, OPPOSITE METRO STATION, Delhi, Delhi, 110095, India
Report incorrect details


































