
Genus Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Color | Blue |
| Power Output | 300W-400W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Weight | 15-25 kg |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Residential & commercial solar power generation |
| Certification | IEC 61215 |
| Features | High efficiency, Durable design, Reliable power, Cost effective, Easy install |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Genus Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Genus Electronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Ajay Kumar
Address
Plot No-H-107, Gautam Budh Nagar, Sector 63, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details









































