
Solar Panels - High-efficiency Photovoltaic Modules | Robust Design, Reduced Fossil Fuel Usage, Clean Renewable Energy Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 250-350W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Open Circuit Voltage | 37.8V |
| Short Circuit Current | 9.1A |
| Efficiency | 18-20% |
| Warranty | 10 years |
| Usage | Remote area power, renewable energy supply |
| Features | High efficiency, Renewable energy, Robust construction, Low consumption |
Product Overview
Key Features
Features:
Robust construction
High efficiency
Less power consumption
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R.S Infraprojects Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from R.S Infraprojects Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AADCR0941H1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AADCR0941H1ZG
Noida, Uttar Pradesh
Sales Executive
Mr. M.d Zeeshan Rizvi
Address
Plot No. B - 133, Sector 2, Near Sector 15 Metro Station, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
solar structures in Noida
Report incorrect details


































