
Australian Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x992mm |
| Weight | 18kg |
| Warranty | 30 years |
| Efficiency | 18% |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Usage | Residential and commercial solar power generation |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Reliable power, Cost effective, 30-year warranty |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AUSTRALIAN PREMIUM SOLAR(INDIA) PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from AUSTRALIAN PREMIUM SOLAR(INDIA) PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Wholesaler
Employee Count
30
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AALCA6553A1ZZ
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AALCA6553A1ZZ
Ahmedabad, Gujarat
Manager
Mr. Pankaj Kumar
Address
8th Floor, Sapath Hexa, Opp. Gujarat High Court, S.G. Highway, Ahmedabad, Gujarat, 380054, India
Report incorrect details

































