
Macck Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300-400W |
| Cell Type | Mono-crystalline |
| Efficiency | 18-20% |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Weight | 20-25kg |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Residential and commercial applications. Provides clean energy |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Low maintenance, Renewable energy, Cost savings |
Product Overview
Key Features
Product Technology and experience
we proud to offer the proven home solar panel technologies with demonstrated long term field reliability and a high energy yield across a wide range of climatic conditions, including low light and high temperatures. This means that the solar panels operate efficiently during the hot afternoon when you can sell electricity back to the utility company at high peak-rates.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MACCK INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from MACCK INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
38
Establishment
1996
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Lucknow, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Soni Malik
Address
12, Khawaja Bagh, Chinhat, Lucknow, Uttar Pradesh, 226028, India
portable solar panel in Lucknow
Report incorrect details




































