
Solar Panels By Madhav Solar Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 300W-400W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Efficiency | 18%-20% |
| Dimensions | 1650x992 mm |
| Weight | 20 kg |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Off-grid power generation, Grid-tied systems |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Certifications | IEC 61215, IEC 61730 |
| Features | Clean energy, Solar power, Reduced costs, Sustainable, High efficiency |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Madhav Solar Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Madhav Solar Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Satish Patel
Address
Plot No. 51/B, Old Mahakali Rolling Mill, Motitalav Road, Opp. Industrial park, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details









































