
Techwin Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Efficiency | 18% |
| Weight | 18 kg |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Commercial, industrial, and residential power generation |
| Certifications | IEC 61215 |
| Features | Clean energy, Renewable source, Portable power, Efficient design, Cost effective, Reduced emissions |
Product Overview
Key Features
Specifics
Solar panel harvests sunlight and converts it to electricity.
Solar cells, photo voltaic cells, are arranged in a grid-like pattern on the surface of the solar panel.
These solar voltaic cells collect sunlight during the daylight hours and covert it into electricity.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Techwin Solar Equipments Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Techwin Solar Equipments Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Director
Mr. P. R. Deenadayalan
Address
No 2/93, Sakthi Avenue, E.C.R., Palavakkam, Chennai, Tamil Nadu, 600041, India
solar led panel in Chennai
Report incorrect details



































